loading...

raziejazayeri1364

13 كاري كه به آرامي باعث نابودي لپ‌تاپ مي‌شود

raziejazayeri بازدید : ۱۷ مهر ۱۳۹۸ نظرات (0)

تعمير لپ تاپ يكي از گجت هاي محبوب و پراستفاده اين روزها است. ما تقريباً هر روز از آنها استفاده ميكنيم، اما به ندرت به شيوه استفاده درست از آن فكر ميكنيم. اما بي دقتي ما در مراقبت از لپ تاپ ممكن است در بلند مدت اثرات جدي بگذارد. در اين مقاله ليست كارهايي را با شما به اشتراك خواهيم گذاشت كه در بلند مدت باعث نابودي لپ تاپ شما خواهند شد.

 

 

افزايش طول عمر لپ تاپ

 

1. حيوانات خانگي

نشستن گربه بر روي لپ تاپ ممكن است، عكس جالبي براي صفحه اينستاگرام شما باشد، اما آن را به اين كار تشويق نكنيد. گربه ها جذب گرماي سيستم مي شوند، اما موهاي آنها داخل فن سيستم خواهد شد و در نهايت منجر به گرم شدن بيش از حد و خرابكاري مي شود.

در پاي سيستم غذا نخوريد. هر ذره كوچكي از غذا كه وارد كيبورد شما شود، در نهايت مهمان ناخواسته اي جذب ميكند: سوسك ها و مورچه ها.

 

 

جلوگيري از خرابي لپ تاپ

 

2. حركت دادن لپ‌تاپ

اگر لپ تاپ شما SSD ندارد، در هنگام حركت بسيار مراقب باشيد. در هنگام فعاليت و تكان هاي بيش از اندازه، هارد ديسك هاي مكانيكي در معرض آسيب هستند، چرا كه داراي قطعات متحركي هستند كه به راحتي مي شكنند و در نتيجه آن تمام اطلاعات شما از بين ميرود.

 

 

 

3. انباشته شدن كابل‌ها

شما ممكن است تصور كنيد كه كابل ها موجودات بي آزاري هستند و اتفاقات بدي در مورد آنها نمي افتد. كابل ها مي توانند پيچ بخورند، جمع شوند و اطراف هر چيزي را احاطه كنند. آنها را با زاويه هاي عجيب و غريب و يا به دور لبه هاي تيز نپيچيد. زمانيكه كابل وصل است، به آن فشار وارد نكنيد و آن را نكشيد، اين كار در نهايت به مشكلات شارژي منجر مي شود.

 

 

 

4. به شارژر وصل بودن 7/24 لپ‌تاپ

از نظر فني، شما نمي توانيد باتري ليتيوم-يوني لپتاپ خودتان را بيش از ظرفيت آن شارژ كنيد، اما ميكروكنترلري كه مانع شارژ بيش از اندازه باتري مي شود، مي تواند آسيب ببيند. از طرف ديگر، وصل بدون يكسره شارژر باعث گرم شدن باتري مي شود.

 

 

 

5. بازكردن در لپ‌تاپ به طور ناصحيح

شما نمي توانيد در لپ تاپ را تنها با وارد كرد فشار به صفحه نمايش آن، باز كنيد. صفحه لپتاپ شكننده ترين قسمت دستگاه است. اگر از گوشه به آن فشار وارد كنيد، باعث مي شود به آرامي آن قسمت از در خميده شود. در لپ تاپ را به آرامي باز و بسته كنيد و از قسمت وسط آن را باز كنيد.

 

 

 

6. نداشتن كول پد

لپ تاپ ها از جهت راحتي در استفاده، قابل حمل بودن و نزديك نگه داشتن به خود، نسبت به سيستم هاي دسكتاپ برتري دارند. اما بيش از اندازه نزديك نگه داشتن به خود، شايد خيلي ايده مناسبي نباشد. پرزهاي لباس، پتو و.. ممكن است باعث مسدود شدن تهويه لپتاپ و گرم شدن بيش از حد باتري شوند. از پد خنك كننده استفاده كنيد.

 

 

 

7. آهنربا

هر هارد ديسكي براي ذخيره داده ها، آهنربا دارد. هنگامي كه لپ تاپ خود را در نزديكي يك آهنرباي قوي قرار ميدهيد، مي تواند باعث اختلالات مغناطيسي و از دست دادن اطلاعات شود. پس مطمئن شويد كه آهنرباي قوي در نزديكي دستگاه شما قرار ندارد.

 

 

 

8. جداكردن شارژر به روش نادرست

حتي اگر عجله داريد، مراقب باشيد. خشن رفتار كردن با آداپتور يا كابل شارژ در هنگام جدا كردن آن از لپ تاپ مي تواند به هر دو طرف آسيب برساند و موجب مشكلات شارژي شود.

 

 

 

9. استفاده نكردن از كاور

لازم است كه از كاور لپ تاپ يا كيفي بدون لبه هاي تيز براي حمل آن استفاده كنيد. اگر لپ تاپ را در كوله اي به همراه وسائل ديگر حمل ميكنيد، مكانيزم داخلي آن را به راحتي در معرض خطر قرار ميدهيد.

 

 

 

10. تميز كردن به روش اشتباه

همه ما ميدانيم كه نمي توانيم از آب و پارچه براي تميز كردن صفحه لپ تاپ استفاده كنيم. از پارچه ميكروفيبر و تميز كننده هاي مخصوص لپ تاپ استفاده كنيد و بيش از حد فشار به صفحه نمايش وارد نكنيد، چرا كه بسيار نازك و آسيب پذير است.

 

 

افزايش طول عمر لپ تاپ

 

11. روشن نگه داشتن مداوم لپ تاپ

اگر در طول روز از لپ تاپ استفاده نمي كنيد، آن را روشن نگه نداريد.  كار بي وقفه هارد ديسك را خراب مي كند و به سيستم خنك كننده آسيب ميزند. اگر در طول روز چند بار استفاده ميكنيد، آن را در حالت Sleep قرار دهيد.

 

 

خراب شدن لپ تاپ

 

12. مايعات

در هنگام كار با لپتاپ عادت به خوردن چايي داريد؟ لپ تاپ ها و مايعات با هم رابطه خوبي ندارند. يك نوشيدني گرم، حتي اگر قطره از آن ريخته نشود، ميتواند به لپ تاپ آسيب بزند. اگر در لپ تاپ بسته است بر روي آن ليوان گرم نگذاريد، اين باعث آسيب به صفحه نمايش مي شود.

 

 

جلوگيري از خرابي لپ تاپ

 

13. خود درماني

با وجود اينكه لپ تاپ هاي ابزارهاي بسيار قابل كنترلي مي باشند، نبايد سعي كنيم كه مشكلات جدي را خودمان حل كنيم. از خريد USBهايي با تبليغ حل مشكلات سخت افزاري و نرم افزاري لپ تاپ ها در بازار عرضه شده اند، خودداري كنيد. زيرا درون اين USBها خازن هايي وجود دارد كه به محض اتصال به لپ تاپ شارژ شده و در يك لحظه تمام نيرو را به هارد درايو وارد كرده و باعث آسيب جدي مي شود.

 

با دوري از موارد بالا لپ تاپ شما به طور قطع عمر طولاني تري خواهد داشت.

 

اما اگر نشانه هاي زير را در لپ تاپ خود مشاهده ميكنيد، بدانيد كه لپ تاپ شما دچار مشكل جدي شده است.

هارد با سر و صداي بيش از اندازه و يا خيلي آرام كار ميكند.

لپ تاپ هنگام انجام كارهاي ساده مانند تايپ كردن قفل ميكند و يا بسيار كندتر از قبل عمل ميكند.

فن ناگهاني صداي بلندي ايجاد ميكند.

زماني كه لپ تاپ را روشن مي كنيد، صداي عجيبي ميدهد.

سيستم مرتباً ريستارت مي شود.

برچسب ها ،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
صفحه اصلی
تبلیغات
درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
پسورد :
پیوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
آمار سایت
  • امروز : 0
  • دیروز : 0
  • افراد آنلاین : 1
  • همه : 0